Bookmark and Share

February 16, 2016 - Spring Primary

FINAL RESULTS FOR THE FEBRUARY 16, 2016 SPRING PRIMARY

RESULTS INCLUDE ELECTION DAY, LATE ARRIVING ABSENTEE AND PROVISIONAL BALLOTS

ELECTION RESULTS ARE FOR THE CITY OF MILWAUKEE ONLY.

SUMMARY REPORT        City of Milwaukee                Official Results
Run Date:02/19/16     Spring Primary
RUN TIME:05:36 PM     February 16, 2016

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 327).  .  .  .  .       327  100.00
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .   318,466
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    66,021
           BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .        53     .08
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .             20.73
           VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .               .02

          Justice of the Supreme Court
          (VOTE FOR)  1
           Rebecca G. Bradley  .  .  .  .  .  .  .    19,971   31.46
           JoAnne F. Kloppenburg  .  .  .  .  .  .    23,925   37.69
           Joe Donald .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    19,416   30.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       174     .27

          County Executive
          (VOTE FOR)  1
           Steve Hogan.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,292    5.20
           Joseph Thomas Klein .  .  .  .  .  .  .     2,833    4.47
           Chris Abele.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    25,469   40.20
           Chris J. Larson  .  .  .  .  .  .  .  .    31,450   49.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       315     .50

          County Supervisor, District 11 District 11
          (VOTE FOR)  1
           Yaghnam F. Yaghnam  .  .  .  .  .  .  .       301    8.42
           Patricia T. Najera  .  .  .  .  .  .  .     1,098   30.71
           Dan Sebring.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,159   60.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17     .48

          Mayor-Milwaukee City of Milwaukee
          (VOTE FOR)  1
           Joe Davis, Sr..  .  .  .  .  .  .  .  .    12,132   18.51
           Tom Barrett.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    30,239   46.14
           James B. Methu.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,755    2.68
           Bob Donovan.  .  .  .  .  .  .  .  .  .    21,261   32.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       147     .22

          Alderperson, District 2-Milwaukee District 2
          (VOTE FOR)  1
           Chevy Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,436   38.03
           Larresa D. Taylor.  .  .  .  .  .  .  .       580   15.36
           Sherman Morton.  .  .  .  .  .  .  .  .       881   23.33
           Keith Bailey  .  .  .  .  .  .  .  .  .       447   11.84
           Tracey Dent.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       417   11.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        15     .40

          Alderperson, District 3-Milwaukee District 3
          (VOTE FOR)  1
           Shannan Hayden.  .  .  .  .  .  .  .  .       976   16.69
           Nik Kovac  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,489   76.77
           Ira B. Robins .  .  .  .  .  .  .  .  .       344    5.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        38     .65

          Alderperson, District 4-Milwaukee District 4
          (VOTE FOR)  1
           Andrew J. Shaw.  .  .  .  .  .  .  .  .       537   19.27
           Bob Bauman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,614   57.93
           Monique Kelly .  .  .  .  .  .  .  .  .       618   22.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17     .61

          Alderperson, District 6-Milwaukee District 6
          (VOTE FOR)  1
           Ronny Thompson.  .  .  .  .  .  .  .  .       376   10.28
           Majungaray Watts .  .  .  .  .  .  .  .       138    3.77
           Tory Lowe  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       634   17.34
           Milele A. Coggs  .  .  .  .  .  .  .  .     2,479   67.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        30     .82

          Alderperson, District 7-Milwaukee District 7
          (VOTE FOR)  1
           Vivian Redd-Fehr .  .  .  .  .  .  .  .       228    5.32
           David C. Crowley .  .  .  .  .  .  .  .       962   22.44
           Khalif Rainey .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,351   31.51
           Michael Bonds .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,116   26.03
           Randy Jones.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       613   14.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17     .40

          Alderperson, District 8-Milwaukee District 8
          (VOTE FOR)  1
           Robert Donovan.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,098   62.81
           Josh Zepnick  .  .  .  .  .  .  .  .  .       159    9.10
           Justin J. Bielinski .  .  .  .  .  .  .       482   27.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9     .51

          Alderperson, District 9-Milwaukee District 9
          (VOTE FOR)  1
           Chantia Lewis .  .  .  .  .  .  .  .  .       873   20.30
           David D. King .  .  .  .  .  .  .  .  .       309    7.18
           Martin Mac Weddle.  .  .  .  .  .  .  .       806   18.74
           Frank S. Emanuele, Jr. .  .  .  .  .  .       195    4.53
           Penny Sikora  .  .  .  .  .  .  .  .  .       274    6.37
           Robert W. Puente .  .  .  .  .  .  .  .     1,831   42.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        13     .30
Department Logo  

Contact Us

City Hall
200 East Wells Street
Room 501
Milwaukee, WI 53202 

414-286-3491

More Election Results

Please wait while we gather your results.